Zaliczka w eksporcie 2021 to gorący temat, który przyciąga uwagę wielu przedsiębiorców. Jak wygląda sprawa, jaką jest eksport towarów a zaliczka w transporcie? Co konkretnie trzeba wiedzieć? Czy można odliczyć podatek VAT? W jaki sposób to zrobić oraz jak działać, w przypadku nieotrzymania odpowiednich dokumentów w adekwatnym czasie? Na te wszystkie pytania odpowiadamy poniżej. Jeżeli szukasz takich właśnie informacji, koniecznie czytaj dalej!

Obowiązek podatkowy w eksporcie towarów poza granicę Polski

Obowiązki podatkowe w eksporcie towarów są generowane w taki sam sposób jak ten, który stosowany jest podczas dostawy krajowej, czyli w momencie wydania towaru. Jak wygląda zaliczka przy eksporcie towarów a wystawienie faktury? Jeżeli dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, podatek zostanie pobrany w momencie wystawienia faktury, ale nie później niż 7 dnia od dnia wydania towaru. Opisuje to dokładnie art. 19 ust. 1 i 4 ustawy VAT.

Ponadto w samej ustawie możemy przeczytać jeszcze więcej odnośnie tematu, jakim jest opodatkowanie zaliczki w eksporcie. W przypadku eksportu towarów, jeżeli część należności wpłynie przed wydaniem towaru, a sam towar zostanie odebrany w ciągu 6 miesięcy od dnia częściowej płatności, należności podatkowe powinny zostać wygenerowane po otrzymaniu tych właśnie części.

Eksport towarów a zaliczka w eksporcie

Tłumacząc jednak zasadę, która opisuje temat, jakim jest zaliczka na eksport towarów 2021, należy zwrócić uwagę na konsekwencje otrzymania części lub całości należności przed dokonaniem transakcji eksportowej. W tym przypadku ustawodawca zaproponował przepis szczególny. Zgodnie z polskimi przepisami prawa (Ustawa o VAT) za wywóz towarów rozumie się towary wywiezione poza terytorium Wspólnoty (Unii europejskiej). Sam wywóz musi być wykonany natomiast przez osobę, jaką jest:

  • Dostawca lub jego przedstawiciel;
  • Kupujący mający siedzibę poza granicami kraju lub w swoim imieniu.

Zaliczka w eksporcie towarów a brak dokumentów potwierdzających wywóz towaru

Ustawa o VAT bierze pod uwagę różne sytuacje. Co zrobić w przypadku braku otrzymania adekwatnych dokumentów? Jak wtedy wygląda zaliczka na eksport? W przypadku konieczności opodatkowania zaliczki na eksportowane towary stawką krajową, spełnienie warunku opodatkowania stawką 0% pozwala podatnikowi na korektę podatku należnego. Podatnicy mogą dokonywać korekt w ramach deklaracji VAT w konkretnym okresie rozliczeniowym. W tym przypadku będzie to okres, w którym podatnik otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium UE.

Temat, jakim jest zaliczka na eksport, może wydawać się skomplikowany. W rzeczywistości wystarczy znać odrobinę podstaw, aby działać zgodnie z polskim prawem. W razie wątpliwości najlepiej porozmawiać z dobrym prawnikiem lub doświadczoną księgową. Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą Ci w rozwiązaniu ewentualnego problemu i już nigdy nie będziesz musiał szukać w wyszukiwarce haseł, takich jak „faktura zaliczkowa eksport”.