Czy w kilka godzin można przewieźć towar z innego kontynentu? Tak! Transport lotniczy daje taką możliwość. Dzięki niemu możesz cieszyć się świeżymi produktami prosto z krajów dalekiego wschodu i nie tylko! Przewożone towary są bezpieczne, ponieważ w przeciwieństwie do transportu lądowego nie występują kolizje i wypadki drogowe, które nieodwracalnie uszkadzają lub niszczą przewożony towar.

Czym jest transport lotniczy?

Transport lotniczy to także rozwiązanie dla osób, które chcą sprowadzić do swojego kraju towary klasy premium, np. luksusowe samochody, artykuły spożywcze, buty, torebki, biżuterię, meble i inne przedmioty zasługujące na wyjątkowy transport. To duże bezpieczeństwo i możliwość uniknięcia wypadków, a także pogody, która w tym wypadku ma mniejsze znaczenie. Spedycja lotnicza w naszym kraju daje szerokie możliwości przewożenia dóbr nie tylko luksusowych. W krótkim czasie można tak naprawdę przetransportować wszystko na drugi koniec świata, nie męcząc się zmiennymi temperaturami czy innymi, stosunkowo mniej sprzyjającymi w większości przypadków warunkami, jak ma się to w odniesieniu do transportu lądowego.

Cechy charakterystyczne transportu lotniczego

Dla większości osób podróżujących na wakacjach lub w interesach linie lotnicze to najszybszy i najwygodniejszy sposób dotarcia do celu podróży. Podróżowanie tysięcy kilometrów za rozsądną cenę sprawiło, że podróżowanie samolotem jest najlepszą opcją, z której coraz częściej korzystają wszyscy podróżni. Jaka byłaby więc zaleta wysłania bagażu z wyprzedzeniem za pomocą paczki i firmy kurierskiej? Cechą, która najlepiej definiuje ten środek transportu, jest to, że nie potrzebuje on toru na powierzchni podczas całej podróży, a jedynie na początku i na końcu. Różni się również od innych środków transportu tym, że nie posiada barier fizycznych, a jego najważniejszą zaletą jest szybkość. W ostatnich latach odnotowuje się znaczny wzrost wykorzystania transportu lotniczego do transportu towarów. Prędkość usprawiedliwia wyższe koszty w porównaniu z innymi środkami transportu.

Zalety transportu lotniczego

Jakie są plusy i minusy transportu lotniczego? Zacznijmy od pozytywnych aspektów. Jeśli chodzi o plusy transportu lotniczego, jest to między innymi szybkość przewożenia towaru. Transport lotniczy to najszybszy istniejący środek transportu, dlatego jest szczególnie polecany, gdy ważny jest czas. Nie ma barier fizycznych, dzięki temu można odbyć podróż bez przerwy, wybierając najkrótszą i najbardziej bezpośrednią trasę przez morza, góry. Ma to znaczenie szczególnie jeśli chodzi o niektóre kategorie produktów. To także łatwy dostęp – transport lotniczy może przewozić towary do obszarów, które nie są łatwo dostępne innymi środkami transportu. Nadaje się do transportu szybko psujących się lub wartościowych towarów na duże odległości. Więcej informacji znajdziesz w artykule poświęconym zaletom i wadom transportu lotniczego.

Wady transportu lotniczego

Jakie są minusy transportu lotniczego? Transport lotniczy ma także swoje wady. To między innymi wysokie koszty. Transport lotniczy to kosztowna usługa. Jego koszty operacyjne są zbyt wysokie zwłaszcza jeśli chodzi o dużą ładowność. Wadą jest to, iż mogą powodować więcej zagrożeń. Transport lotniczy jest podatny na wypadki. Mały błąd może być bardzo niebezpieczny dla pasażerów czy ładunku. Do stworzenia obiektów lotniczych potrzebne są ogromne inwestycje. Koszt samolotów lotniczych, budowy i utrzymania lotnisk oraz mechanizmów kontrolnych wymaga nakładów kapitałowych.

Podsumowanie

Kiedy potrzebujesz przewieźć towary swoich klientów, ludzi czy drogi towar za granicę, cena nie jest jedynym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, aby wybrać odpowiedniego partnera do współpracy. Istnieje kilka innych kluczowych aspektów, które mogą pomóc w określeniu, czy transport lotniczy się opłaca. Opisane powyżej cechy charakterystyczne transportu lotniczego z całą pewnością dają pogląd na wady i zalety tego rodzaju transportu.